Bukovina - základní údaje

Počet obyvatel:                 94 hlášených adres
Rozloha katastru obce:     cca 1 km2 (je součástí katastru Bělá u Turnova)
Vznik obce:                        první písemná zmínka 1318 - Desky zemské, ale v okolí lze najít starší pozůstatky
Nadmořská výška:             330 m.n.m.
Původ názvu:                     bučiny převažovaly v minulosti v pohraničních hvozdech, odtud pochází název
Anketa:                              3 z 10-ti dotázaných Mírováků by byli rádi, kdybychom měli v naší republice moře


Bukovina - pohledem autora

Dnes nahlédneme do bývalého panství Rotštejnského – do osady Bukovina.
Bukovina, která je situována na samém okraji Českého ráje, je součástí rozsáhlého celku obce Mírová pod Kozákovem. Nejstarší dochovanou zmínkou je IV. kvarten púhonný v Deskách zemských, kde Vok II. z Rotštejna postupně žaluje 152 okolních pánů, že mu: „..hrad vypálili na citi a zboží jejj poškodili..“. V minulém roce si místní právě připomněli 690 let od této první zmínky o panství Rotštejnském, kam patřila a patří i Bukovina.

Rozprostírá se na svahu nad Bělou, nedaleko Klokočských skal. Od paní Kořínkové jsem zjistil, že místní zvonička je nyní využívána jako klubovna. Jinak toho na Bukovině moc k vidění není. Díky tomu, že je součástí velikého celku obce Mírová, lze najít v blízkém okolí občanskou vybavenost, jako například školku na Chutnovce, na které sídlí i obecní úřad, školu v Bělé, kde lze rovněž nakoupit v obchodě a je možno odtud odjet směrem na Turnov či Lomnici nad Popelkou autobusem. Je zde Dům s pečovatelskou službou. Prohnat se za míčem můžou místní i přespolní díky fotbalovému klubu SK Mírová.

Dlouhou historii má také zemědělské družstvo Mír, které nyní slučuje několik menších rolníků a firem.

Hasiči provozují v hasičárně malý bar – tam je prý občas dost veselo. Dobrovolní hasiči dodnes fungují v Bělé. Místní Sokol zde má také dlouhou tradici. Nedávno sem zavítal divadelní spolek z Tatobit. Někteří obyvatelé Bukoviny se stále zabývají chovem domácího zvířectva, například králíků. Ale poslední dobou chovy mizí, na vině je tomu i výskyt zvířecích nemocí.

Na Bukovině, jako na jednom z mála míst v republice, se doposud udržuje klapačská tradice – Velikonoční klapání. Na Zelený čtvrtek v poledne chlapci klapat začínají pod vedením nejstaršího mládence – kaprála (také generála nebo pána). Nahrazují tím zvonění zvonů, protože ty odlétají v tu dobu do Říma. S klapáním pokračují večer, na Velký pátek ráno, v poledne a večer znovu. Na Bílou sobotu chodí jen ráno, protože se zvony už vracejí. V sobotu také dostávají od místních odměnu, zpravidla peníze a sladkosti. Ve čtvrtek a pátek občas sladkosti. Na Velikonoční pondělí pokračují již klasicky s pomlázkou.

Na Bukovině také sídlí pan Ježek – průmyslový inženýr, který zavádí firmám metody průmyslového inženýrství a provozuje poradenství s tím související. Jeho tchán, inženýr Peterka mi prozradil, že zde žil pan Stuchlík, místní zedník. Byl také písmákem a po dlouhou dobu soustředil informace o historii, které pečlivě psal do kroniky. Ty, které byly těžko dostupné v místě, jezdil lovit v 50. letech minulého století až do pražského archivu. Občanům pak občas uspořádal zajímavou besedu.

Poslední dobou se osada rozrůstá, staví se tu nové domy. Leckdo si plete tuto Bukovinu s další, která je coby kamenem dohodil, hned za řekou Jizerou a je součástí Turnova, navazující na Dolánky.

Výlet do Bukoviny je ideální dál lesními pěšinami natáhnout do jeskyně Postojná (též Amerika) a na blízký hrad Rotštejn.

V roce 2004 byla Mírová pod Kozákovem, tedy i Bukovina, vyznamenána titulem Obec roku Libereckého kraje, na který jsou místní jistě pyšní a nejen proto stojí za to se na Bukovinu podívat.

Marián K., spolupráce na textu + foto Jan Kovačičin, základní info o klapání - Veronika Mašková


Bukovina - něco navíc


Bukovina - galerie

Tato fotogalerie je prázdná.